Który język jest najpiękniejszy na świecie?

Pytanie o urodę języka nie może mieć jednej prawidłowej odpowiedzi. Jak każde pytanie o urodę. Lingwiści układają takie rankingi według różnych kryteriów, a patrząc na wyniki, trudno wykryć tendencje. Dzieje się tak, ponieważ miejsca na podium – czy nawet w pierwszej dziesiątce – są regularnie rozdzielane pomiędzy różne języki w sposób, który może się wydawać zaskakujący. Innymi słowy – czynniki decydujące mogą zaskoczyć.

Osoby niespecjalizujące się w nauce o językach, ale używające kilku – czy to w pracy, czy w rodzinie, czy choćby na własny użytek – na pewno stworzyłyby swoje własne zestawienie na podstawie bardzo osobistych czynników. Ba, ktoś, kto nie zna żadnego języka obcego, też ma prawo się wypowiedzieć, którego dźwięk jest dla niego najprzyjemniejszy! Oto jednak, co mają do powiedzenia specjaliści:

JĘZYK FRANCUSKI NAJPIĘKNIEJ BRZMIĄCY

Język francuski słynie z tego, że zachwyca ludzi na całym świecie, gdy tylko go usłyszą. Wyniki nieoficjalnej ankiety internetowej wskazują na to, że jego uroda oczarowuje niezależnie od szerokości geograficznej. Słuchacze opisują go jako elegancki, piękny, gładko płynący, miły dla ucha. Dzięki takim cechom jak „niewymawialne r”, nosowe samogłoski i urozmaicona intonacja brzmi bardzo melodyjnie. Nie bez znaczenia jest jednak z pewnością także kontekst kulturowy – któż oparłby się wibrującemu „r” w piosence La vie en rose śpiewanej przez Édith Piaf czy hipnotycznej melodii Bonnie and Clyde Serge’a Gainsbourga?

JĘZYK NIEMIECKI STWORZONY DO ŚPIEWANIA

Mimo powszechnych oskarżeń o nieprzyjemne brzmienie śpiewany język niemiecki potrafi zaskoczyć melodyjnością i bogactwem wyrażanych emocji, zwłaszcza w energicznym utworze popowym. Komu nie zdarzyło się nucić, choćby bez słów (a już na pewno ich zrozumienia), piosenki 99 Luftballons Neny lub nowszego utworu Auf uns Andreasa Bouraniego albo Bye Bye CRO czy chociażby szlagieru Święta Piwa (stojąc na ławce w skórzanych portkach)? Pogłośnij muzykę i zanurz się w czarodziejskim świecie języka niemieckiego!

JĘZYK ARABSKI Z NAJPIĘKNIEJSZYM PISMEM

Oczom nawykłym do klasycznego alfabetu łacińskiego lub rzymskiego alfabet arabski jawi się jako wyszukany, a kaligrafowane kursywą litery jako ornament raczej niż pismo. Czyta się tu od strony prawej do lewej i brak jest wyraźnych wielkich i małych liter – tekst zdaje się płynąć w nieskończoność i hipnotyzuje czytelnika. Nie dziwi więc wcale, że arabską kaligrafię ceni się jako formę sztuki religijnej, a znaki alfabetu wyszywa się i maluje na świętych obiektach.

JĘZYK ANGIELSKI Z NAJPIĘKNIEJSZĄ HISTORIĄ

Język angielski należy do najpopularniejszych na świecie – posługuje się nim 1,6 miliarda ludzi, jako językiem ojczystym i obcym. W swojej historii ulegał wpływom języków najeźdźców: staronordyjskiego, francuskiego, łacińskiego, greckiego i wielu innych, które ukształtowały jego składnię, wymowę i słownictwo, składając się na współczesną, intrygującą postać (tutaj można przeczytać więcej na ten temat). Nie trzeba szukać daleko przykładów takich zapożyczeń – weźmy chociażby słowa „skipper” i „shipper”, „end” i „conclusion”, „pork” i „pig” czy też trio „find out” (z języka staroangielskiego), „verify” (z francuskiego) i „confirm” (z łaciny). Każde słowo i brzmienie kryje w sobie bogatą historię migracji i wymiany kulturowej. Choć uczniowie najczęściej doceniają go za praktyczność i prostotę, język angielski niepozbawiony jest też uroczych osobliwości, co trafnie zauważa autor poniższego wiersza: Why do people recite at a play, yet play at a recital? Park on driveways and drive on parkways? You have to marvel at the unique lunacy of a language where a house can burn up as it burns down, and in which you fill in a form by filling it out!

JĘZYK WŁOSKI Z NAJPIĘKNIEJSZĄ MOWĄ CIAŁA

Językiem, który przychodzi nam do głowy na wzmiankę o ognistej ekspresji, z pewnością jest język włoski. Niezwykle melodyjny, radosny i głośny, wspaniale oddaje emocje w intonacji i brzmieniu, ale także w namiętnych gestach podkreślających każdą możliwą sytuację. W codziennych rozmowach Włosi – dzieci, osoby starsze, a nawet politycy w publicznej telewizji – używają ponad 200 gestów dłoni. Gestykulacja przydaje językowi włoskiemu niesamowitej energii i siły.

słowa kluczowe: najpiękniejsze języki